Alkalmazkodás a változó világhoz
Az
emberi psziché képes a környezeti kihívásokra adott válaszként fejlődni és
változni. Az adaptáció
lehetővé teszi, hogy az emberek megbirkózzanak a stresszel, feldolgozzák az
érzelmeiket, és alkalmazkodjanak az új körülményekhez.
Jelen esetben az adaptáció alatt az egyén azon képességét értjük, ami lehetővé teszi számára, hogy mentálisan és érzelmileg alkalmazkodjon a változó körülményekhez. Beleértve a stressz kezelését, az érzelmi szabályozást, illetve az adaptív megküzdési módok elsajátítását.
Az adaptáció rövid távon is segíti az egyént, amikor gyorsan kell reagálnia a hirtelen változásokra. Viszont hosszú távon is elengedhetetlen, amikor hosszabb távon kell alkalmazkodni az új életkörülményekhez.
Az adaptáció különböző mechanizmusokon keresztül valósulhat meg. Lazarus és Folkman (1984) stressz- és megküzdési modellje szerint a pszichológiai stressz olyan helyzetekben alakul ki, amikor az egyén úgy érzi, hogy a helyzet meghaladja erőforrásait. A stresszre adott reakciónk problémafókuszú és/vagy érzelemfókuszú lehet, attól függően, hogy az egyén a probléma megoldására vagy az érzelmi reakciók kezelésére összpontosít.
A problémafókuszú megküzdés során magát a problémát próbáljuk valamilyen módon megszüntetni. Megkeressük, hogy mi okozza a problémát és igyekszünk megoldani azt. Például, ha a munkahelyünkön túl sok stressz ér minket a sok feladat miatt, akkor egyik lehetséges megoldás, hogy megpróbáljuk újraszervezni a feladatokat, priorizálunk.
Az érzelemfókuszú megoldás során a negatív érzelmi töltetet próbáljuk meg valahogy csökkenteni. Például, ha a munkahelyünkön túl sok stressz ér minket a sok feladat miatt, és úgy érezzük, hogy emiatt feszültek vagyunk és még nehezebben haladunk a teendőkkel, akkor lehetséges megoldás, hogy meditálunk, stresszkezelő technikákat alkalmazunk, hogy kezeljük a stresszt keltő helyzetek érzelmi következményeit.
Az adaptáció során az emberek megküzdési stratégiákat használnak annak érdekében, hogy alkalmazkodjanak a változó körülményekhez. A megküzdési módokat váltogathatjuk vagy megváltoztathatjuk a probléma és az érzelmi állapotunktól függően. Például egy személy, aki kezdetben problémaközpontú megküzdést alkalmaz, később érzelemközpontú stratégiákhoz fordulhat, ha a helyzet megoldhatatlannak tűnik.
A sikeres adaptáció nagy mértékben függ attól, hogy milyen megküzdési módókat alakítunk ki és használunk. Azok az egyének, akik képesek különböző megküzdési stratégiákat alkalmazni és rugalmasan váltani köztük, általában jobban képesek alkalmazkodni a stresszes helyzetekhez és megtartani mentális egészségüket.
A mai rohamosan változó világban különöseg fontos adaptációs képességünket fejleszteni. Számos olyan stresszforrással találkozunk, ami korábban nem ért minket. Ilyen pékdául, a közösségi média negatív hatása, a digitális függőség, megváltozott munkahelyi körülmények, home office. Ezekre a kihívásokra való sikeres adaptáció érdekében az embereknek új megküzdési stratégiákat kell kidolgozniuk .
Hivatkozás:
1. Lazarus, R. S., & Folkman, S. (1984). Stress, Appraisal, and Coping. Springer.
2. Fredrickson, B. L. (2001). The role of positive emotions in positive psychology: The broaden-and-build theory of positive emotions. American Psychologist, 56(3), 218-226.
3. Boyd, D. (2014). It's Complicated: The Social Lives of Networked Teens. Yale University Press.